Sanal Ofis Nedir? Avantajları Nelerdir?

 • Sanal ofis son zamanlarda işletmeler, girişimciler ve gerçek bir ofise ihtiyaç duymayan insanlar için daha popüler hale geldi. Tüm işletmeler, kuruluşlar ve serbest çalışanların resmi bir adresi olması gerektiğinden, sanal ofislere olan ihtiyaç arttı.

  Türk Ticaret Kanunu’nda yasal iş adresinin genel tanımına ilişkin bir sınırlayıcı madde bulunmadığından, yaşa uygun alternatifler daha fazla tercih edilmektedir. Merak edenler “Sanal ofis nedir, neden önemlidir, bu ofis yasal mıdır, sanal ofis fiyatları nedir?” sorularına yanıt arayarak araştırmalarına başlarlar. Başkalarına yardımcı olmak için, küçük işletmeler ve bireyler için uygun maliyetli bir alternatif sunan sanal ofislerle ilgili en sık sorulan soruları e-sanalofis.com olarak cevapladık.

  Girişimciliğin popülaritesi arttıkça, Türkiye’de dahil olmak üzere dünya çapında yeni işyeri stilleri benimseniyor. Bir şirket kurmak, hevesli girişimcilerin kapıdan içeri adım atmaları ve becerilerini dünyanın geri kalanına göstermeleri için mükemmel bir yoldur.

  Mevzuat gerekliliklerine uymak için ise iş yerinin fiziksel bir adresi olması ve telekomünikasyon ağları üzerinden erişilebilir olması gerekir. Sonuç olarak, maliyet bilincine sahip iş sektöründeki yeni şirketler, aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli ofis seçeneklerine sahiptir. Sanal ofisler bu noktada hem uygun maliyetli hem de hukuka uygun pratik çözümler üretmektedir. Peki, sanal ofisin yasal adresi neleri içerir ve işletmelere ne gibi ek faydalar sağlar? Bu ofislerin fiyatlandırmasını neler etkiler?

  Sanal ofis fikri önce gerçekliği hakkında bir soru işareti oluştursa da az önce de açıkladığımız gibi tamamen yasal bir temel üzerine kuruludur. Türk Ticaret Kanunu, iş türü ne olursa olsun bir şirketin kurulabilmesi için bir tebligat adresine sahip olmasını zorunlu kılmıştır. Geçerli bir adres, telefon numarası ve faks numarası, şirketinizin güvenilirliğini sağlar ve şirketinizin temel iletişim bilgilerinin doğruluğunun teyidi olarak görülür.

  Mevcut süreçlere ek olarak yeni bir iş kurmayı planlayan bir girişimci olduğunuzu varsayalım. Sanal ofis adresinizi şirketinizin yasal iş yeri olarak gösteren ve bunu kayıt işlemi sırasında gelecek vergi makamlarına sunan bir sanal ofis kira sözleşmesi bu durumda bir seçenektir. Size yalnızca fiziksel bir adres sağlamakla kalmaz, aynı zamanda başka faydaları da vardır.

  Yeni bir şirket kurmak finansal ve ahlaki açıdan zorlayıcı bir süreç olabilir, ancak bu avantajlar bu yükü hafifletmeye yardımcı olabilir. Sekreterlik hizmetlerinden faturalara, fiziki çalışma alanından posta hizmetlerine kadar her şey bu sistem üzerinden gerçekleştirilebilir. Sanal ofislerden faydalanabilecek sadece yeni istihdamınız veya şirket modeliniz değil; daha birçok seçenek mevcuttur.

  e-sanalofis, sanal ofis kiralama sözleşmesini yasal kurallara göre hazırlar. Sonuç olarak, sanal bir şirket oluşturmak için gereken birkaç evrak işinden ilkini tamamladınız. İstanbul’un şehir merkezlerinde, özellikle plazalarda bulunan ofis alanlarının kiralanması pahalı olabilir ve elektrik, su, yemek pişirme, temizlik ve sekreterlik gibi ekstra ücretler gerektirebilir; bu önemli bir mali yük ekler. Sanal ofis maliyetinin yüksek olması nedeni ile gereksiz bir harcama haline gelir.

  e-sanalofis, aylık 150 TL’ye kadar düşen ofis giderlerinizi önemli ölçüde düşürürken, KDV faturasında stopaj olmadığı için kiranızı da vergi beyannamenizde gider olarak düşmenize olanak tanır.Üstelik e-sanalofis’den resmi iş adresi kiralarken uzun vadeli bir taahhütte bulunmanıza gerek yok; üyeliğinizi istediğiniz her zaman sonlandırabilirsiniz.

  E-sanal ofis sizin için posta kutunuz ile otomatik ilgilenen bir sanal sekreter de sunar. Bu sadeyede yazışmalarınızı takip etmek için mail yönetim hizmetini kullanabilirsiniz. Artık yalnızca işinize odaklanmak, verimliliğinizi artırmanın tek yoludur.

 • Serbest çalışanlar tarafından sanal bir işyerinin kullanılmasından kaçınmak imkansızdır. Fiziksel bir lokasyona ihtiyaç duymayan ve ilk sermaye yatırımı gerektirmeyen bir şirkettir. Çoğu durumda, şirketleri için fiziksel bir yeri olmayan işletme sahipleri, sanal ofis avantajlarından faydalanmak için sanal ofis kullanmaktan yararlanabilir.

  Sanal ofis avantajları ve dezavantajlarını tartışmak için çok zaman harcayacağız. Sanal bir ofis kullanmak, bazı avantajların yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Sanal ofis kullanırken gerçek bir ofis gerekli değildir.

  İşlerini başlatmak isteyen kişiler, sanal ofis avantajlarından faydalanmak için sanal bir ofis bulabilirler. Bu sistem, patronu olmak ve kendi şirketini işletmek isteyenler tarafından büyük saygı görmektedir.

  Fiziksel bir adresin varlığı ise sanal bir ofisin işleyişi için esastır. E-ofis, sanal bir işyeri anlamına gelen elektronik ofisin kısaltmasıdır. Sanal bir ofis yönetiyorsanız prestijli bir firma adresinizin olması gerekir.

  Sanal ofis pazarında diğer insanlarla iş birliği yaparsanız, işinizi daha hızlı kurabilirsiniz. İlişkiler kurma ve sürdürme pratiği artık modern yaşamın temelidir. Son derece küçük bir finansal harcama için sanal bir ofis kurmak mümkün.

  Sanal ofiste fazladan alana ihtiyacınız olduğunda, toplantı veya etkinlik odalarını kiralamak başka bir seçenek. Bu gerektiği gibi yapılabilir. Sanal ofis hizmetlerinin sağlanması, tüm fiyatlandırma aralıklarını destekler. Ayrıca bütçenize en uygun sanal paket hizmetini de seçebilirsiniz.

  Sanal bir ofis kiralamak yasaların gözünde kabul edilebilir mi? Bu, işletme sahiplerinin sıklıkla sorduğu bir sorudur. “Evet!” ile yanıt vermek kabul edilebilir olacaktır. Herhangi bir firma, ev ortamında veya farklı bir ortamda sanal ofis sistemi ile çalışabilir.

  Yönetmeliklere göre Türkiye’de sanal ofis kullanmak tamamen kabul edilebilir. Yasal “iş yeri” terimi tarafından herhangi bir yön bilgisi sağlanmamaktadır.

  Kendi şartlarınızda bir şirket kurmak istiyorsanız, size sunulan seçeneklerden biri sanal ofis kurmaktır. Dijital ortamda çalışmanın faydaları nelerdir? Şirketlerinin görünürlüğünü artırmak isteyen kişiler, popüler bir seçenek olduğu için genellikle bu rotayı seçmektedir.

  Şirketiniz, imajınızın ne kadar profesyonel olduğunu belirlemede önemli bir rol oynar. Müşterileriniz, sanal ofisten nasıl faydalanacaksa, siz de aynı şekilde faydalanacaksınız. Bunun yanında kaynakların verimli kullanılması da söz konusu değildir. Ofis, kira veya işgücü ile ilgili hiçbir masraf yoktur.

  Sonuç olarak şirketinizin itibarı artacaktır. Bu sistemin en önemli nedenlerinden biri, sektörünüzdeki diğer insanlarla ağ kurabilmeniz ve onlarla yeni bağlantılar kurabilmenizdir. E-sanal hizmetler, bir şirketi yönetmekten sorumlu olan bireyler veya girişimciler için hayati öneme sahiptir.

  Bu sistemin çok fazla avantajı vardır. Sanal bir ofisin kullanımı, yeni başlayanların ve küçük işletmelerin sahiplerine büyük yardım sağlayabilir.

  Sanal ofis hizmetlerinin sağlanması, tüm fiyatlandırma aralıklarını destekler. Sanal ofis adresinizi verdikten sonra sanal ofis hizmetini kullanabileceksiniz. Yalnızca tek bir makine parçasına erişiminiz olsa bile, görevi tamamlamak için çeşitli olasılıklara sahip olacaksınız. Küresel bir firmanın yönetimi hakkında endişelenmeye gerek yok. Şirketiniz sanal ofis hizmetlerini kullanmaktan da kazanç sağlayabilir. Bu sektörde faaliyet gösteren önemli sayıda firma bulunmaktadır. Karar verirken bölgenizde en örnek e-sanal hizmeti sunan firmayı seçmeniz gerekiyor.

  Ayrıca finansal açıdan da mükemmel bir seçimdir. Aşağıdakiler sanal ofis kiralamanın getirdiği bazı avantajlardır. Sanal bir ofiste evden çalışmanın getirdiği avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Daha düşük bir maliyetle satın alınabilirler.
  • Size sunulan hizmetlerin avantajlarından yararlanmaya hak kazanırsınız.
  • Diğer uzmanlarla tanışma ve ağ kurma fırsatına sahip olmanız için sunulmaktadır.
  • Ofis malzemelerinin kullanımı için herhangi bir ücret alınmamaktadır.
  • Bu önlemleri kullanarak, operasyonlarınızla ilişkili tehlikeleri azaltırsınız.
  • Nezaket izlenimi verir.
  • Kendinizi herhangi bir insan temasından izole etmek için adımlar atın.
  • Kendi evinizin rahatlığından çıkmak zorunda kalmadan işinizi yürütebilirsiniz.
  • Kullanım başına ödeme esasına göre çalışır.
  • Personeliniz için verimli bir yönetim sistemi sürdürün.
  • Anlaşmayı seçtiğiniz farklı şirketlerle bağlantı kurun.
  • Çoğu insan gibi bir ofis ortamına mahkum olmadığınız için işinizi bitirmekte sorun yaşamazsınız.
  • Sanal bir ofis kullanmak, önemli finansal tasarruflar sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir